Badania

Gastroskopia

Gastroskopia
treatment.png

CZYM JEST GASTROSKOPIA?

 

Gastroskopia jest badaniem, które pozwala ocenić prawie cały górny odcinek przewodu pokarmowego – przełyk, żołądek, początkową część dwunastnicy. Badanie wykonywane jest przy pomocy giętkiego instrumentu grubości małego palca wprowadzanego do żołądka przez usta lub cieńsze instrumenty wprowadzane przez nos. Jest to podstawowe badanie w diagnostyce nowotworów przełyku, żołądka i dwunastnicy. Jest ono również niezbędne w diagnostyce choroby wrzodowej, stanów zapalnych (choroba wrzodowa żołądka czy refluksie żołądkowo-przełykowym).

 

Gastroskopię wykonuje się w przypadku występowania takich objawów jak przedłużający się ból górnej części jamy brzusznej, nudności, wymioty, zaburzenia połykania lub zgaga.  Jest to doskonała metoda do zlokalizowania miejsca krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego jak również do tamowania krwawienia. Jest to badanie bardziej czułe niż RTG w przypadku zapalenia, wrzodów lub guzów przełyku, żołądka lub dwunastnicy. Gastroskopia pozwala wykryć wczesne postacie nowotworów a następnie ich potwierdzenia w badaniu histopatologicznym wycinków pobranych ze zmian podejrzanych właśnie w trakcie badania gastroskopowego. Biopsje wykonuje się specjalnym instrumentem wprowadzanym przez gastroskop, próbki tkanki pobrane podczas biopsji są następnie przesyłane do laboratorium do oceny histopatologicznej.  Pobranie biopsji odbywa się z wielu powodów i nie oznacza że zmiana jest nowotworem. Gastroskopia może być także użyta do oceny żołądka lub przełyku po zabiegach chirurgicznych. Podczas gastroskopii można również wykonać wiele zabiegów terapeutycznych. Lekarz wykonujący gastroskopię może poszerzyć zwężenia przewodu pokarmowego, usuwać polipy, usuwać połknięte ciała obce, zahamować krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA


Aby badanie było wartościowe konieczne jest, aby żołądek nie był wypełniony treścią pokarmową. Należy nie jeść przez 6 godzin i nie pić przez 4 godziny przed badaniem. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.

Do badania należy zgłosić się z aktualnym wynikiem Hbs, odpowiednim skierowaniem, dowodem osobistym oraz dotychczasową dokumentacją medyczną.

doctor.png

Placówka

Szpital Medicina

ul. Barska 12

30-307 Kraków

Współpracujemy z NFZ!

Współpracujemy z NFZ!

Medicina posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zarówno na porady specjalistyczne, jak i na zabiegi operacyjne.

Dowiedz się więcej

MEDICINA
MEDICINA