CZYM JEST USG PEDIATRYCZNE?
USG jest niezastąpionym badaniem w diagnostyce pediatrycznej. Pacjenci mogą mieć wykonywane USG wielu narządów i części ciała. Badanie pomaga w zdiagnozowaniu wielu schorzeń. Kilka tego typów badań jest jednak charakterystycznych tylko dla tej grupy wiekowej.
USG jamy brzusznej
Badanie zalecane w przypadku dolegliwości związanych z narządami zlokalizowanymi w brzuchu dziecka. Profilaktycznie wykonywane jest ono u dzieci w pierwszym roku życia. Noworodki i niemowlęta nie wymagają przygotowania do tego badania. Zaleca się, aby rodzice mieli przy sobie butelkę z płynem do picia. U dzieci wskazany jest około czterogodzinny odstęp od ostatniego posiłku oraz wypicie 250-500 ml płynu celem wypełnienia pęcherza moczowego.
USG tarczycy
Badanie zalecane w przypadku podejrzenia nieprawidłowego rozwoju i funkcji tarczycy. Lekarz oprócz analizy struktury narządu ocenia wielkość tarczycy, która zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Badanie nie wymaga przygotowania.
USG przezciemiączkowe
Badanie wykonywane jest u noworodków, najczęściej do 9-10 miesiąca życia. Zaleca się, aby było wykonywane profilaktycznie u wszystkich noworodków. Badanie jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga przygotowania. Umożliwia analizę ewentualnych powikłań poporodowych oraz pozwala wykryć zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego (różne odmiany wodogłowia), wady rozwojowe i guzy mózgu.
USG stawów biodrowych
Badanie pozwala wykryć niedorozwój stawów biodrowych, czyli tzw. dysplazję. Wczesne diagnoza jest kluczowa dla podjęcia odpowiedniego postępowania i całkowitego wyleczenia. Wykonanie badania zaleca się profilaktycznie u każdego dziecka około 6 tygodnia życia. Konieczne jest badanie u dzieci obciążonych ryzykiem dysplazji - rodzących się z położenia miednicowego, u dzieci z dużą masą urodzeniową, a także u bliźniąt. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
USG moszny i kanałów pachwinowych
Badanie wykonywane przy podejrzeniu wad wrodzonych, guzów lub torbieli jąder lub najądrzy. Jest bardzo ważne w diagnostyce zmian pourazowych. Umożliwia diagnozowanie przepukliny oraz zaburzenia zstępowania jąder, tzw. wnętrostwo. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
USG węzłów chłonnych
Badanie wykonywane w różnych zapaleniach węzłów chłonnych, niezbędne przy diagnozowaniu i kontroli przebiegu białaczek i chłoniaków. Z reguły badane są węzły szyjne. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
USG płuc
Innowacyjna metoda, która pozwala diagnozować choroby płuc - odmę opłucnową, obrzęk płuc, zatorowość płucną, zmiany nowotworowe oraz zmiany zapalne w płucach. U dzieci metoda ta szczególnie przydatna jest w diagnostyce zapaleń płuc - pozwala na rozpoznanie choroby z większą czułością niż klasyczne badanie RTG klatki piersiowej i nie naraża najmłodszych pacjentów na promienie rentgenowskie.