Dermatologia zajmuje się chorobami skórnymi oraz badaniem funkcji i struktury skóry.
Do najczęstszych dolegliwości skórnych zaliczane są: trądzik (młodzieńczy, różowaty, pospolity), choroby zakaźne (grzybica, świerzb, brodawki spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego), łuszczyca, łupież, atopowe zapalenie skóry (AZS) oparzenia, odmrożenia, a także łysienie oraz pogorszenie stanu włosów i paznokci.
Wskazaniami do wizyty w poradni dermatologicznej są różnego rodzaju zmiany skórne (zaskórniki, pryszcze, pęcherze, krostki, nadżerki), pogorszenie stanu skóry (nadmierne przesuszenie, nadwrażliwość), nadmierne łuszczenie się naskórka, nadmierny łojotok, łupież i szybkie przetłuszczanie się włosów, nadmierne wypadanie włosów, nowe znamiona i brodawki, świąd skóry jak również pogorszenie się stanu paznokci lub zmiana ich wyglądu.
Przewlekłe choroby skóry, takie jak trądzik, łuszczyca, AZS, kwalifikują do regularnych wizyt w poradni, dzięki czemu można kontrolować ich przebieg i modyfikować sposób leczenia. W przypadku pacjentów, którzy mają na skórze znamiona regularne badanie jest niezbędne, ponieważ niektóre ze zmian mogą przekształcić się w nowotwory.