Urologia to gałąź chirurgii zajmująca się budową, fizjologią i schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz kobiet.
Ze względu na swoją specyfikę układ moczowo-płciowy wykazuje dużą podatność na infekcje, zwłaszcza u kobiet. Rola układu moczowego człowieka polega głównie na odprowadzaniu zbędnych produktów przemiany materii z organizmu. Usuwane zostają wszelkie toksyny oraz substancje o stężeniu przekraczającym normalne zapotrzebowanie organizmu.
Urologia zajmuje się leczeniem schorzeń, takich jak:
- stany zapalne w obrębie męskich i żeńskich narządów płciowych,
- zapalenia dróg moczowych,
- choroby męskich zewnętrznych narządów płciowych, między innymi stulejka, załupek, wnętrostwo czy wodniak jądra,
- nieprawidłowości w pracy pęcherza (popuszczanie moczu lub problemy z jego wydalaniem),
- zaburzenia erekcji,
- kamica nerkowa,
- łagodny przerost prostaty,
- żylaki powrózka nasiennego,
- nowotwory prostaty, jąder, nerek oraz pęcherza moczowego. Z łagodniejszymi ich postaciami urolog może poradzić sobie samodzielnie, poważniejsze wymagają interwencji onkologia, ale konsultacja urologiczna zawsze jest krokiem w stronę prawidłowej diagnozy.
Wskazaniem do wizyty są następujące objawy:
- nietrzymanie moczu,
- nieprawidłowości w wydalanym moczu: krwiomocz, białkomocz, obecność ropy w moczu, mocz spieniony lub o ciemnej barwie,
- ból podczas oddawania moczu,
- zbyt mała ilość oddawanego moczu lub oddawanie moczu częściej niż siedem razy w ciągu doby,
- parcie na pęcherz,
- ból lub obrzęk jąder,
- zmiany narządów płciowych i okolic: ból, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienia, obrzęki,
- bóle w dolnej części pleców.
Bez względu na przyczynę wizyty warto zadbać o przygotowanie wszelkiego rodzaju aktualnych wyników badań krwi, moczu i USG. Przydatną informacją dla lekarza jest również spis zażywanych przez pacjenta leków. Ważne jest także, by odpowiednio zadbać o higienę okolic intymnych, aby ich badanie było jak najmniej krępujące.
Najczęstszym sposobem przeprowadzania badania urologicznego to badanie palpacyjne, czyli polegające na wykrywaniu zmian narządów za pomocą dotyku.