Zabiegi operacyjne

Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia)

Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillektomia)
treatment.png

Tonsillektomia to zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu migdałków podniebiennych. Bezwzględnym wskazaniem do usunięcia migdałków jest ich nadmierny przerost,  sprawiający trudności w oddychaniu, przełykaniu, utrudniający mowę czy powodujący bezdech senny. Często wskazaniem do operacji są również nawracające stany zapalne migdałków i zatok obocznych nosa czy przebyty ropień okołomigdałkowy. Tonsillektomię wykonuje się u osób dorosłych, czasem u starszych dzieci (około 8 – 10 roku życia). U dzieci młodszych, ze względu na funkcje odpornościowe, które pełnią migdałki, przerośnięte struktury są usuwane częściowo (tonsillotomia).

Operacja usunięcia migdałków przeprowadzana jest z dostępu przez jamę ustną, tak więc nie wykonuje się nacięć na skórze twarzy ani szyi. Laryngolog oddziela migdałki podniebienne od otaczających tkanek. Krwawienie zaopatrywane jest poprzez elektrokoagulację, ucisk lub podwiązanie naczyń krwionośnych. Zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu ogólnym.

Występowanie białego nalotu w gardle po zabiegu nie jest niepokojący – to tkanka włóknikowa, świadcząca o tym, że błona śluzowa się goi.

Po operacji przez kilka dni należy stosować dietę półpłynną, nie wolno spożywać gorących, kwaśnych i pikantnych potraw. Chłodne jogurty bądź lody będą dobrym sprzymierzeńcem w walce z dolegliwościami bólowymi i trudnościami w przełykaniu występującymi po zabiegu. Przez około 2 - 4 tygodnie zabronione jest wykonywanie wysiłku fizycznego, dźwiganie i przeciążanie organizmu. Należy również unikać narażenia na mocne słońce i gorąco. Zalecenia te muszą być bezwzględnie przestrzegane - w wyniku rozpuszczania się tkanki włóknikowej  ryzyko krwawienia występuje nawet do 14 dni po zabiegu.

doctor.png

Zabieg do wykonania w placówce

Szpital Medicina

ul. Barska 12

30-307 Kraków

Zarejestruj wizytę
MEDICINA
MEDICINA