Zabiegi operacyjne

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego
treatment.png

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest ważną strukturą znajdującą się wewnątrz stawu kolanowego i zapewniającą jego stabilność. Główną funkcją ACL jest hamowanie nadmiernego przesuwania się do przodu kości piszczelowej względem kości udowej. Ponadto ogranicza również rotację boczną piszczeli i działa jako stabilizator stawu.

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to jeden z częstszych urazów w obrębie stawu kolanowego. Większość uszkodzeń ma podłoże sportowe. Rekonstrukcja ACL jest wskazana u wszystkich pacjentów z pełnym zerwaniem więzadła, którzy planują powrót do pełnej aktywności sportowej sprzed urazu. Przeprowadzenie zabiegu korzystne jest również u młodych, aktywnych osób w przypadku częściowych uszkodzeń, przy współistnieniu objawów niestabilności, uczuciu „uciekania” czy „niepewności” kolana.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest metodą artroskopową.

Artroskopia to nowoczesna, małoinwazyjna, endoskopowa metoda diagnostyki i leczenia stawów. To jeden z najlepszych i najbardziej skutecznych zabiegów w przypadku schorzeń stawu kolanowego. Artroskopia umożliwia bardzo wnikliwe obejrzenie wnętrza stawu objętego procesem chorobowym, z jednoczasowym wykonaniem rekonstrukcji więzadła kryżowego przedniego.

Rekonstrukcję ACL wykonuje się w warunkach sali operacyjnej w znieczuleniu podpajęczynówkowym („od pasa w dół”) lub ogólnym („narkoza”). Po zabiegu dodatkowo stosowane jest znieczulenie regionalne (czasowa blokada nerwów, blokująca odczuwanie bólu w operowanym obszarze). Pacjent ułożony jest na stole operacyjnym w pozycji leżącej, a operowane kolano układane jest na specjalnej podpórce. Podczas zabiegu ortopeda wykonuje punktowe nacięcia po bokach stawu, następnie wprowadza niewielką kamerę i wypełnia przestrzeń stawową solą fizjologiczną. Lekarz może dzięki temu na bieżąco ocenić uszkodzenia powstałe w stawie i w zależności od potrzeb wykonać zabieg używając w tym celu miniaturowych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez małe nacięcia. Pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia.

Wykonanie zabiegu metodą artroskopową wiąże się z licznymi korzyściami dla pacjenta, między innymi jest to zmniejszenie dolegliwości bólowych w okresie pooperacyjnym, zmniejszenie ryzyka zakażenia rany czy szybszy powrót do aktywności fizycznej. 

doctor.png

Zabieg do wykonania w placówce

Szpital Medicina

ul. Barska 12

30-307 Kraków

Zarejestruj wizytę
MEDICINA
MEDICINA