Zasady bezpiecznych relacji Dzieci z personelem Medicina

Aktualności

Zasady bezpiecznych relacji Dzieci z personelem Medicina

14.08.2024

Masz prawo czuć się tutaj bezpiecznie i komfortowo. Poniżej przedstawiamy Ci kilka zasad, które są dla nas ważne w relacji z Tobą – naszym Pacjentem:

1.          Wizytę zaczniemy od przedstawienia się Tobie i wytłumaczenia, czym się zajmujemy.

2.          Postaramy się mówić do Ciebie prostym językiem, tak by wszystko było dla Ciebie zrozumiałe, jeśli jednak coś wymaga wytłumaczenia, powiedz nam o tym.

3.          Rozumiemy, że wszystko co dzieje się w Medicina może być dla Ciebie nowe i nieznane. Masz prawo wiedzieć, co się będzie działo – jaki jest plan Twojego leczenia lub stan zdrowia.

4.          Masz prawo wypowiadać się w kwestiach medycznych i innych, nawet jeśli nie masz jeszcze skończonych 16 lat. Po osiągnieciu 16 roku życia masz prawo do współdecydowania o swoim leczeniu.

5.          Będziemy starali się dawać Ci wybór w sytuacjach, kiedy będzie to możliwe.

6.          Chcemy być z Tobą szczerzy – jeśli wiemy, że jakieś działanie (czynność medyczna) może Cię zaboleć, powiemy Ci o tym.

7.          Informacje o Twoim zdrowiu zachowamy w tajemnicy – nie ujawnimy ich innym osobom poza Tobą i Twoimi rodzicami lub opiekunami.

8.          Chcemy, żeby podczas Twojego badania obecny był ktoś jeszcze – np. Twoja mama, Twój tata, Twój opiekun lub inny pracownik Medicina (np. pielęgniarka). Jeśli nie chcesz by w badaniu uczestniczył Twój rodzic lub opiekun, powiedz nam o tym.

9.          Jeśli jesteś przestraszony lub coś wzbudza Twoje obawy, daj nam znać. Wysłuchamy Cię i poszukamy rozwiązania. W razie potrzeby możemy wskazać Ci miejsce, gdzie możesz się zgłosić po pomoc.

10.       Jeśli czujesz się niekomfortowo, niebezpiecznie, coś Cię niepokoi, o tym pracownikowi który się Tobą zajmuje. Podejmiemy działania by zapewnić Ci bezpieczeństwo.

11.       Twoi rodzice lub opiekunowie mogą być z Tobą zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i w Szpitalu, gdybyś musiał zostać u nas na dłużej. Twoi bliscy – np. dziadkowie, ciocie czy wujkowie będą mogli Cię odwiedzać podczas pobytu u nas.

12.       Chcemy, żebyś wiedział, że będąc w szpitalu masz prawo do nauki czy odpoczynku.  Możesz ze sobą mieć ulubioną zabawkę np. misia lub książkę. Prosimy Cię tylko, żebyś nie wymieniał się nimi z innymi Pacjentami.

 

Ważne!

Pamiętaj, że nikt nie może stosować wobec Ciebie przemocy.

 

Przemoc jest np. wtedy, gdy:

·       osoba dorosła, w tym także Twoi Rodzice, Opiekunowie, Rodzeństwo, i dalsza rodzina, albo inne Dzieci sprawiają Ci ból np. popychają Cię, biją, gryzą, szarpią, szczypią, dają klapsa. Przemoc może mieć też inne przejawy;

·       ktoś sprawia że czujesz się źle, np. obraża Cię, poniża, upokarza, straszy, albo szantażuje;

·       ktoś dotyka Cię albo prosi żebyś Ty go dotykał w miejsca intymne, albo pokazuje Ci treści, np. filmy przeznaczone dla dorosłych;

·       Twoi rodzice lub opiekunowie zaniedbują Cię, np. zostawiają Cię bez opieki, nie dają Ci wystarczająco jedzenia, ubierają Cię w brudne ubrania, albo niedostosowane do pogody.

 

Jeżeli ktoś Cię krzywdzi, nawet jeżeli są to Twoi Rodzice, albo inni członkowie Twojej Rodziny, nie walcz z tym sam, możesz to zgłosić pracownikom Mediciny, którzy mogą Ci pomóc.

Możesz też zadzwonić na te numery telefonu i tam zgłosić, że dzieje Ci się krzywda:

112 – Policja

800 112 002 – Niebieska Linia – ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy domowej

116 111 – Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży

800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka.

Współpracujemy z NFZ

Współpracujemy z NFZ

Medicina posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zarówno na porady specjalistyczne, jak i na zabiegi operacyjne.

Zobacz

MEDICINA
MEDICINA